Výstava Zážitkem k porozumění

Při koncepci výstavy jsme si kladli zásadní otázku: Jak oslovit žáky základních škol? Jakou cestu zvolit, aby informace doputovala k cíli a ideálně tam nějakou dobu setrvala? Zážitek! Jedině vlastní zkušenost má ten potenciál. Můžete zažít ztrátu sluchu? Ano, ale pak už je na prevenci poněkud pozdě. Cílem naší výstavy je umožnit dětem prožít si ztrátu sluchu na vlastní kůži a přitom bezpečně. Sdělit jim, že sluch je dar, který je třeba chránit. A pokud s ním není vše v pořádku, můžeme ho částečně vrátit. Jak komunikovat s člověkem se sluchovým postižením? Je vhodné na něj křičet? Není. Ale jak jinak? Přijďte a zjistěte o tomto světě více. Přijďte a budete mít možnost projít se uchem jako křeček v noční košili.


Výstava je vytvořena primárně pro žáky prvního stupně základních škol, ale na své si přijdou všechny věkové kategorie. Pro školní výpravy je připraven doprovodný program. Připravujeme ještě plány hodin, které lze zařadit před návštěvou výstavy i bezprostředně po ní, aby exkurze zapadla do širšího rámce aktivit.

Koncept výstavy se skládá ze tří částí:

ČÁST SLUCH
V této části se návštěvníci dozví, jak funguje jejich sluch. K tomuto poznání bude sloužit model ucha v nadživotní velikosti, kterým budou moct návštěvníci projít a detailně se tak seznámit s uspořádáním jejich sluchového orgánu. Sluchu jsou pak věnována i tři stanoviště za modelem. Můžete si zde například prohlédnout a vyzkoušet různé pomůcky pro zlepšení sluchu a nebo si sami zkusit, jak slyší lidi se sluchovou vadou. 

ČÁST ZVUK
Informacím o zvuku jsou věnována dvě stanoviště a dvě zážitkové aktivity, především pak stanoviště "Když zvuk tvaruje" a vnímání vibrací celým tělem.

ČÁST KOMUNIKACE A NESLYŠÍCÍ                                                                                                                                                                                                                                    V této části výstavy se návštěvníci seznámí s komunikací lidí se sluchovým postižením. Díky lektorovi, který je sám neslyšící, si návštěvníci osvojí základní znaky a informace o znakovém jazyce.

 

 

Výstava

Záštitu nad tvorbou, koncepcí i provozem výstavy převzal partner projektu, Nadační fond Dar sluchu.       

V případě zájmu o prohlídku nás neváhejte kontaktovat na mailové adrese: jvcelakova@isheureka.cz

Výstava sídlí na adrese: Újezd 26, Praha 1

Termíny

23.7.2020 od 17 hodin proběhne průvodcovaná výstava pro veřejnost.